Строка новостей
Домой / Одесса / «Труханова ми допитували по 3-4 рази на тиждень»: екс-очільник поліції Одещини про напади на активістів і свою відставку

«Труханова ми допитували по 3-4 рази на тиждень»: екс-очільник поліції Одещини про напади на активістів і свою відставку

23 квітня стало відомо, що очільник поліції Одеської області Дмитро Головін написав рапорт про звільнення за власним бажанням, не пояснивши причини. В ексклюзивному інтерв’ю Громадське спробувало дізнатись, що змусило його піти з поліції, що він залишив після себе в правоохоронній системі, про конфлікти з активістами та відносини із міським головою Геннадієм Трухановим.

Що змусило вас піти з поліції? Чи не пов’язано це з президентськими виборами?

Коментувати, з чим це пов’язано — з політичними моментами, неполітичними — не буду. Єдине тільки, що можу сказати, — на жаль, потрібно слідкувати за здоров’ям із молоду, щоб потім не виявлялися такі сюрпризи під кінець несення служби, коли вже наступає певний вік. Медики сказали — якщо зараз цього не зробити, потім буде пізно. Це особисто мої проблеми, які не пов’язані ні з політикою, ні з виборами.

Ви плануєте повернутися на службу?

Якщо стан здоров’я дозволятиме, я з радістю розгляну таку можливість.

Як ви оцінюєте роботу одеської поліції під час виборів?

На відмінно. Жодного знакового ЧП не було — ні «каруселей», ні фальсифікацій. Були, звісно, малі технічні порушення — ми відкрили ряд кримінальних справ, по трьох пред’явили підозри. Було близько 15-17 протоколів, підтверджених судом про порушення, було близько 700 повідомлень про різного роду порушення виборчого процесу. Ну і дещиця — це кримінальні провадження.

Давайте поговоримо про 2 травня 2014 року. На якому етапі розслідування?

Вже більше 5 років йдуть кримінальні справи. Частина людей знаходяться під вартою і чекають суду — це в Миколаївській області. Частина отримали виправдальні вироки і хтось з них вже знаходиться за межами України. Більше 15 людей у розшуку. За час моєї каденції ми виявили нові епізоди, нових осіб, які причетні до цього. Працюємо із СБУ, ГПУ. Як би хто не очікував, що будуть усі виправдальні вироки — це маячня. Ось пройде буквально місяць-півтора і ви побачите, як повернуться події у цій справі. Будуть рішення суду з обвинувальними вироками, я на це сподіваюсь.

На якому етапі розслідування нападу на активіста Олега Михайлика?

Думаю, найближчим часом ця справа піде в суд з обвинувальним актом. Я впевнений, що напад мав політичне забарвлення, щоб розхитати ситуацію в Одесі. І не все так, як подають деякі активісти і, в тому числі, сам потерпілий, а особливо — його адвокат.

На основі тих матеріалів, які є зараз, я розумію, хто організовував, для чого це робилося. А крім того — питання на питання: де ж вилучена куля? Чому її досі не надали правоохоронним органам? Кому це було вигідно? Пан Михайлик, можливо, нормальна людина, але до нього є багато питань.

Яких?

Я не хочу їх називати. Його адвокат все перекрутить і подасть це як тиск на підзахисного.

Чи простежується в цій справі російський слід?

Давайте я не буду називати подробиці, але питання досить своєчасне і доречне.

З приводу нападів на інших активістів. Багато хто говорить, що ці справи «ховають» і немає жодних результатів.

Тимчасова слідча комісія нас заслуховувала по всім нападам — це сім штук, не тільки 2018 року, це і 17-го, і 16-го років. Усі виконавці і посередники або затримані, або їм пред’явили підозри, або справи в судах. Так, є питання щодо замовників.

Є громадянські інструменти контролю за поліцією. Ні по однієї з тих справ ніхто з активістів, крім голослівних заяв у ЗМІ та інтернеті, що поліція нічого не робить, нічого не зробив. Ніякої співпраці. Не називаючи прізвищ: в одній справі адвокат заявив, що підозрювані у нападі на його клієнта невинні. Або ж самі потерпілі не впізнають тих, хто на них нападав. Ніби через те, що ці люди є членами політичних рухів або колишні «атошники». От як розслідувати? А слідчий все це має переварити, вибудувати логічний ланцюжок і пред’явити чи не пред’явити обвинувачення.

Давайте поговоримо про розслідування «Слідство.Інфо» щодо вашого будинку…

…який належить членам моєї родини. Подивіться мою декларацію — там все є. І я розумію, що ця ситуація мала замовний характер. НАБУ відкрило справу, і не одну, здається, розслідують, допитують, приймуть рішення. Я ж нічого не приховую.

Так а справу відкрили чому?

Деякі журналісти, активісти звернулися із заявою, і суд зобов’язав НАБУ її відкрити. Подивимося, чим вона закінчиться.

Одеський активіст Сергій Стерненко писав про шість ваших незадекларованих квартир.

Пан Стерненко не вміє працювати з реєстрами. Якби подивився — по-перше, вони належать дружині, по-друге — не моїй: просто повне співпадіння ім’я, по батькові.

Давайте поговоримо про парамілітарні утворення. Вони допомагають поліції чи заважають?

Керівники «Національних дружин» в Одесі — цілком адекватні молоді хлопці. Так, є непорозуміння, відкриті кримінальні справи, але коли мова йде про територіальну цілісність, розкриття тяжких, особливо тяжких злочинів — разом з ними йдемо, витягаємо трупи, речові докази, і я за це їм вдячний.

Як поліція готується до 2 та 9 травня?

Є чіткий алгоритм співпраці усіх правоохоронних органів, і впевнений, що все пройде нормально. Звісно, можливі провокації. Все залежить від людей, які прийдуть, і як вони будуть налаштовані.

Ми аналізували злиту переписку російських громадян, і там мова йшла про російські акції у регіонах, замасковані під українські. Ви з таким зіштовхувались?

Так, звісно. Були постановочні сцени, були спеціально замовлені вибухи, розфарбовували різними написами пам’ятники — єврейської культури, болгарської, української. «Одеса не запалала у 14-му, будемо її підривати у 15-му», — це, звісно, «поребрик» зацікавлені особи.

Багато хто з активістів говорить, що поліція за вас була приватною армією міського голови Труханова.

Можна, я йому зателефоную і спитаю, чи відповідати на це питання? Я жартую.

Труханова мої співробітники допитували по 3-4 рази на тиждень. Спитайте у нього. Так, людина нервувала, були конфлікти. Але були б тільки факти — за що пред’явити підозру. А так що? Ним займається НАБУ, це їхня оцінка, я туди не лізу.

Як зміниться робота поліції за нового президента України?

Поліція продовжує реформування на чолі з Арсеном Аваковим. У нього є план розвитку до 2025 року. Тож, думаю, ніяк не вплине. Звісно, якщо не почнеться тиск з боку певних груп олігархів.

Що можете сказати про нового очільника поліції Одеської області Олега Беха?

Ми з ним працювали у 14-му році. У 15-му він був начальником УБОЗу — справжній офіцер, оперативник, жорсткий. Він працював у Харкові. Харків та Одеса схожі — кількість населення, кордон. Тому йому простіше буде тут розібратися.

Про Redactor

Проверьте также

Крупнейшая строительная компания Одессы замораживает стройплощадки?

Строительная компания «Будова» заморозила строительство четырех секций будущего жилого комплекса «Скай Сити», что на Варненской, 27 А/2. …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *